Błona dziewicza (hymen) znajduje się u ujścia pochwy. Jest zbudowana z tkanki łącznej o dość elastycznych właściwościach. Jest ukrwiona i unerwiona.
Istnieje w 4 głównych typach: półksiężycowatym, perforowanym, pierścieniowatym i płatowatym.
Kobieta (właściwie: dziewczyna, dziewica) to jedyna samica naczelnych, u której cecha posiadania błony dziewiczej może istnieć w fazie dorosłości. Mówi się, że cecha ta jest neoteniczna, bo to, co jest charakterystyczne dla bardzo młodych samic małp człekokształtnych, zostaje u kobiety "wydłużone" do fazy dorosłości.
Sporna pozostaje kwestia przyczyn istnienia błony dziewiczej u ludzkiej płci żeńskiej. Niektórzy autorzy uważają, że nie ma ona znaczenia dostosowawczego, ale jest zawsze sprzężona z innymi cechami neotenicznymi, które są dostosowawcze. Inni ewolucjoniści wskazują jej zdolność ochrony młodych narządów rodnych przed łatwym wniknięciem patogenów lub obcych ciał, co miało szczególne znaczenie w środowisku naturalnym.
Dziewictwo jest również oznaką niebycia w ciąży i wolności od chorób wenerycznych. Mogło to dawać przewagę selekcyjną dziewicom przy dobieraniu partnerów w naturze.
W środowiskach sztucznych (zaawansowanych technologicznie cywilizacjach) przyjmuje się, że wymóg posiadania błony dziewiczej przy zamążpójściu zależy od kultury wytworzonej przez daną społeczność.
Na tej samej zasadzie, niektóre kultury zabraniają mężczyznom wielożeństwa, a inne są w tym zakresie znacznie bardziej tolerancyjne.
MACIEJ PANCZYKOWSKI
|