Alkany (węglowodory alifatyczne nasycone, łańcuchowe) to związki organiczne, w których skład wchodzą tylko atomy węgla i wodoru. Zawierają one pomiędzy atomami węgla tylko wiązania pojedyncze. Alkany mogą mieć postać łańcuchów prostych (liniowych) lub rozgałęzionych. Wzór ogólny: CnH2n+2
Właściwości fizyczne: Alkany o 1-4 atomach węgla są w temperaturze pokojowej gazami, o 5-16 atomach - są cieczami, a te o więcej niż 16 atomach - ciałami stałymi. Alkany rozgałęzione mają niższe temperatury topnienia i wrzenia od alkanów o łańcuchu liniowym.
Wszystkie alkany mają gęstość niższą od wody. Są one w wodzie nierozpuszczalne, natomiast rozpuszczają się dobrze w eterze, benzenie i innych rozpuszczalnikach organicznych.
Właściwości chemiczne: Alkany są dość bierne chemicznie. W wyższych temperaturach reagują z tlenem (spalanie) i tlenkami azotu (nitrowanie). W obecności światła reagują z fluorem, chlorem i bromem (chlorowcowanie) z wytworzeniem chlorowcoalkanów. Są odporne na działanie stężonych kwasów i zasad.
Przedstawiciele: metan, etan, propan, butan, izobutan, pentan, neopentan
|