|
Słownik przyrodniczy
|
Rośliny nagozalążkowe
|
Rośliny nagozalążkowe (rośliny nagonasienne) - wiatropylne drzewa lub krzewy, których cechą charakterystyczną jest obecność zalążków i nasion niczym nie okrytych i leżących na owocolistkach (a także obecność cewek w drewnie).
W zalążku znajduje się makrospora, z której rozwija się gametofit żeński, zawierający komórki jajowe. Mikrospory to ziarna pyłku, które kiełkują w kilkukomórkowy gametofit męski i w tej formie przenoszone są przez wiatr na zalążki. Tam kiełkują w łagiewkę pyłkową i wytwarzają męskie komórki płciowe. Następuje zapłodnienie.
Z zygoty tworzy się zarodek, który wraz z komórkami gametofitu żeńskiego (bielmo pierwotne) i osłonkami zalążka, tworzy nasiono (leżące na owocolistku → brak owocu).
Nasiono kiełkuje na glebie we właściwą roślinę, która jest sporofitem (pokoleniem bezpłciowym, dominującym). Zatem, gametofit jest u nagozalążkowych pokoleniem znacznie zredukowanym i zależnym całkowicie od sporofitu.
Do roślin nagonasiennych wliczamy: drzewa szpilkowe (np. sosna, świerk, jodła), gnioty, przęśle, sagowce i miłorząb japoński.
|
Rośliny okrytozalążkowe
|
Rośliny okrytozalążkowe (rośliny okrytonasienne, rośliny kwiatowe) - dominująca obecnie na Ziemi grupa roślin; drzewa, krzewy lub rośliny zielne wytwarzające specyficzne organy: kwiaty i owoce.
Zalążki są okryte wewnątrz słupka kwiatowego, który powstaje ze zrośnięcia się jednego lub kilku owocolistków.
W zalążku znajduje się makrospora, z której rozwija się gametofit żeński, zawierający komórkę jajową, diploidalną komórkę centralną woreczka i 5 innych komórek. Mikrospory to wytwarzane przez pręciki kwiatu ziarna pyłku, które kiełkują w dwukomórkowy gametofit męski i w tej formie przenoszone są przez owady lub wiatr na znamię słupka. Tam kiełkują w łagiewkę pyłkową i wytwarzają 2 męskie komórki płciowe. Następuje podwójne zapłodnienie (komórki jajowej i komórki centralnej).
Z zygoty tworzy się zarodek, który wraz z komórkami powstałymi po zapłodnieniu komórki centralnej (bielmo wtórne), tworzy nasiono, które okryte jest przez owocnię, powstałą najczęściej z zalążni słupka (wykształca się owoc).
Nasiono kiełkuje na glebie we właściwą roślinę, która jest sporofitem (pokoleniem bezpłciowym, dominującym). Gametofit jest u okrytozalążkowych pokoleniem skrajnie zredukowanym i zależnym całkowicie od sporofitu.
|
Rośliny wyższe
|
Rośliny wyższe - zbiorcza nazwa roślin nieplechowych, lądowych, mających wykształcone tkanki. Tymi roślinami są: mchy, wątrobowce, glewiki, paprocie, skrzypy, widłaki, rośliny nagozalążkowe i rośliny okrytozalążkowe.
|
|