|
Słownik przyrodniczy
|
Widłakowce
|
Widłakowce (potocznie: widłaki) - rząd roślin naczyniowych; rośliny zielne mające drobno ulistnione, zimozielone pędy. Istnieją u nich dwa odrębne typy liści: asymilacyjne (zielone) i zarodnionośne (zazwyczaj skupione w rozwidlające się kłosy).
U widłakowców występuje przemiana pokoleń, przy czym dominujący jest sporofit (pokolenie diploidalne).
Zarodnie są położone na powierzchni lub w kącie liścia zarodnionośnego. Gdy zarodnik trafi na glebę, kiełkuje w gametofit (pokolenie haploidalne, przedrośle). Wytwarza on plemniki i komórki jajowe. Dwuwiciowe plemniki przepływają z kroplami wody do komórek jajowych i następuje zapłodnienie. Z zygoty wyrasta sporofit (właściwa roślina) i cykl się zamyka. Cykl życiowy widłakowców trwa zwykle długo, do 20 lat.
Przykłady widłakowców: widłak goździsty, widłak jałowcowaty, wroniec widlasty.
|
Wirusy
|
Wirusy - złożone cząsteczki zbudowane z białek opłaszczających materiał genetyczny, istniejący w postaci RNA lub DNA. Wirusy nie mają własnego metabolizmu, a do produkcji swych kopii niezbędne są im komórki organizmów żywych.
Rozmiary wirusów mieszczą się w zakresie: 15-400 nanometrów (są one wyraźnie mniejsze od bakterii).
W zależności od rodzaju materiału genetycznego, wyróżniamy wirusy:
- z jednoniciowym (+)RNA - np. pikornawirusy, flawiwirusy
- z jednoniciowym (-)RNA - np. filowirusy, paramyksowirusy, rabdowirusy
- z dwuniciowym RNA - np. rotawirusy
- z jednoniciowym DNA - np. parwowirusy
- z dwuniciowym DNA - np. adenowirusy, pokswirusy, herpeswirusy
Istnieją też wirusy RNA, które w komórce przepisują swój materiał genetyczny na DNA, po czym integruje on z DNA gospodarza (tzw. retrowirusy).
Wirusy wywołują u organizmów żywych wiele chorób; niektóre z nich są śmiertelne. Przykładowe choroby wirusowe człowieka: żółtaczki A, B, C, grypa, odra, ospa wietrzna, różyczka, świnka, wścieklizna, AIDS.
|
Woda
|
Woda (H2O, tlenek wodoru, oksydan) - bezwonna, pozbawiona smaku, nieznacznie jasnoniebieska ciecz o gęstości 1 g/cm3, temperaturze topnienia 0oC i temperaturze wrzenia 100oC. Ma obojętny odczyn pH równy 7.
Stanowi doskonały i popularny rozpuszczalnik substancji jonowych i polarnych. Jest głównym składnikiem "wód" oceanów, mórz, jezior i rzek. Stanowi większość masy organizmów żywych i jest niezbędna do życia.
Powstaje w reakcjach chemicznych typu: zobojętnianie (kwas + zasada), estryfikacja (kwas + alkohol) i polikondensacja. Można ją też otrzymać w reakcji spalania wodoru lub substancji organicznej w tlenie.
W przemyśle, jest powszechnie stosowana jako rozpuszczalnik. Ludzie używają jej, również powszechnie, w celach sanitarno-bytowych.
|
|