|
Słownik przyrodniczy
|
Zielenice
|
Zielenice - gromada glonów. Są one jednokomórkowe lub wielokomórkowe (niektóre o zaawansowanej, rozgałęziającej się budowie). Rosną w wodach słodkich, słonych, a niektóre - na lądach.
Ściana komórkowa komórek zielenic zawiera celulozę i hemicelulozę.
Zielenice są w większości samożywne (rzadko - pasożytnicze). Jako barwniki kluczowe w fotosyntezie występują: chlorofil a i b, a charakterystycznymi barwnikami pomocniczymi są: karoteny i ksantofile.
Materiałami zapasowymi są: skrobia i rzadziej - inulina.
Zielenice rozmnażają się bezpłciowo, przez podział komórki, fragmentację plechy, zarodniki lub pływki. W rozmnażaniu płciowym występuje najczęściej izogamia, rzadziej - anizogamia i oogamia.
Częsta jest przemiana pokoleń rozmnażających się płciowo i bezpłciowo.
Przykłady zielenic: toczek, skrętnica, sałata morska, gałęzatka, ramienica.
|
Ziemia
|
Ziemia - trzecia (w kolejności od Słońca) planeta Układu Słonecznego i jedyne miejsce w tym układzie, na którym istnieje życie.
Ziemia jest odległa od Słońca o około 150 mln kilometrów (8,33 minuty świetlnej). Jest kulą o średnicy około 12700 kilometrów i masie 5,97 x 1024 kilogramów.
Wiek Ziemi to około 4,5 miliarda lat, a życie mogło pojawić się na niej już 4 miliardy lat temu. Jej jedynym naturalnym satelitą jest Księżyc.
Czas jednego okrążenia wokół Słońca: 365,256 dób. Równik Ziemi jest nachylony pod kątem 23,45o do płaszczyzny orbity, z czego wynika coroczne następstwo pór roku. Ziemia kreci się też wokół własnej osi, co przejawia się jako następstwo nocy i dnia.
|
Zimna fuzja
|
Zimna fuzja - hipotetyczne zjawisko syntezy jąder atomowych z lżejszych jąder, przebiegające w temperaturach znacznie niższych (np. pokojowych), niż te, które panują we wnętrzu gwiazd (miliony stopni Celsjusza).
Istnienie takich zjawisk nie jest wykluczone, jeśli przebiegałoby w materiałach mających specyficzne struktury, znacznie ułatwiające zajście tych reakcji (np. deuter + deuter w palladzie).
Dotychczasowe doniesienia o odkryciu zimnej fuzji są raczej niedoceniane przez środowiska naukowe, ze względu na trudności w potwierdzaniu tych rewelacji przez poważne zespoły naukowe. Trzeba jednak pamiętać, że trudności w powtórzeniu tych doświadczeń nie muszą wynikać z oszustwa, lecz z tego, że odkrywcy użyli materiałów o specyficznych strukturach i dokładne odtworzenie tych struktur ma znaczenie kluczowe (np. taki sam sposób otrzymania materiału, te same domieszki).
|
|