- Welwiczja przedziwna to roślina, która występuje tylko na pustyni Namib w Afryce Płd. Ma gruby i krótki pień (do 50 cm), z którego wyrastają w przeciwnych kierunkach 2 duże, stale rosnące liście, pękające wzdłuż na pasy. Jej nasiona są zdolne do kiełkowania nawet po 2000 lat.
- Szczuroskoczek jest gryzoniem żyjącym na pustyniach płd-zach. USA. Potrafi on żyć w ogóle nie pijąc wody. Wystarcza mu woda zawarta w pokarmie (nasiona jęczmienia) i woda z przemian metabolicznych. Potrafi on też zatężać mocz, a większość dnia spędza w chłodnej, podziemnej norce.
- W ornitofaunie Polski spotykamy takie gatunki ptaków, których niektóre osobniki zostają w naszym kraju na zimę, a niektóre - odlatują. Te gatunki to m.in.: kos, kurka wodna, łyska, rudzik, grubodziób, sowa uszata, krzyżówka i zięba.
- W Polsce żyją dwa gatunki ptaków, których liczebność tak spada, że grozi to ich wymarciem. Są to: kraska i rybołów.
- Istnieje taka roślina, którą wielki szwedzki biolog-systematyk: Karol Linneusz nazwał od swego nazwiska. Jest to Linnaea borealis (zimoziół północny).
- Drzewo z rodziny cypryśnikowatych - metasekwoja chińska, była uważana za roślinę kopalną, wymarłą kilkanaście milionów lat temu. W 1941 roku okazało się, że w Chinach nadal rosną żyjące okazy tej rośliny.
- Paprotniki nie są roślinami kwiatowymi, więc legenda o kwiecie paproci na pewno nie odpowiada prawdzie. Przypuszczalnie, dawniej ludzie utożsamiali "kwitnące" paprocie z paprotnikami z rodzaju: nasięźrzał i podejźrzon, bo z wyglądu przypominają one kwiatowe rośliny zielne.
- Warzucha polska - roślina z rodziny kapustowatych (krzyżowych) jest endemitem województwa śląskiego. Występuje ona na Górnym Śląsku tylko na 3 stanowiskach i poza nimi - nigdzie indziej na świecie.
- Endemitami Pienin są 2 gatunki: pszonak pieniński, rosnący na Górze Zamkowej i na murach zamku czorsztyńskiego oraz mniszek pieniński - występujący tylko na skałach Trzech Koron.
- Endemitami Tatr są 2 gatunki traw: wiechlina szlachetna i wiechlina granitowa.
- Okrzyn jeleni jest rośliną z rodziny baldaszkowatych. W Polsce spotkać go można jedynie na Babiej Górze. Jest on symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego.
- Brzoza ojcowska to drzewo (rzadziej krzew), które w Polsce występuje tylko na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
- Modrzew polski i modrzew europejski to jedyne polskie drzewa iglaste, które zrzucają szpilki na zimę.
- Wollemia szlachetna - drzewo z rodziny araukariowatych, przez bardzo długi czas znane było tylko ze skamielin sprzed 150 mln lat. W 1994 roku w Australii odkryto kilkadziesiąt żywych okazów tej rośliny. To tak, jakby nagle w Australii odkryto żywego dinozaura.
- Wśród ptaków Polski obserwujemy kilka par gatunków bliźniaczych, czyli takich, których osobniki są z wyglądu bardzo do siebie podobne. Są to: sikora uboga i czarnogłowa, mysikrólik i zniczek, pierwiosnek i piecuszek, łozówka i trzcinniczek, pełzacz leśny i ogrodowy, muchołówka żałobna i białoszyja, słowik szary i rdzawy oraz orlik krzykliwy i grubodzioby.
- W polskiej awifaunie obserwuje się sporadyczne przypadki krzyżówek międzygatunkowych. Dotyczą one: dzięcioła zielonego i zielonosiwego, orlika krzykliwego i grubodziobego, muchołówki żałobnej i białoszyjej, pełzacza leśnego i ogrodowego, kanii czarnej i rudej oraz pleszki i kopciuszka.
- Najwcześniej przylatującymi do Polski gatunkami ptaków są: żuraw, czajka i skowronek, a przylatującymi najpóźniej: wilga i dziwonia.
- Dziwonia to ptak, który przebywa na terenie Polski najkrócej, bo tylko 3 miesiące. Przylatuje ona do nas w połowie maja, a odlatuje już w połowie sierpnia.
- Ptaki odlatują z Polski na zimę głównie w rejon Morza Śródziemnego i do Afryki. Są jednak 2 gatunki zimujące w południowej Azji: dziwonia i muchołówka mała.
- Krzyżodziób świerkowy to wyjątkowy ptak w polskiej faunie ptasiej, bo w zależności od obfitości pokarmu (nasion świerka), potrafi on złożyć jaja i wychować pisklęta w grudniu, styczniu lub lutym.
- Płatkonóg szydłodzioby to ptak niegniazdujący w naszym kraju i obserwowany tu tylko na przelotach. Jest on wyjątkiem od znanej ptasiej reguły, mówiącej, że: jeśli jest różnica wyglądu miedzy samcem i samicą, to samce są barwniejsze i większe od samic. U płatkonogów jest odwrotnie. Samice są większe, intensywniej ubarwione i starają się o względy samców. Natomiast, tylko samce wysiadują jaja i wychowują pisklęta. Ta strategia wyewoluowała w trudnych środowiskach północy, w których produkcja jaj jest dla samicy na tyle energochłonna, że nie starcza jej już sił na opiekę nad lęgiem.
- Trzmielojad - ptak drapieżny gniazdujący w Polsce, wyspecjalizował się w zjadaniu trzmieli, os, pszczół i ich larw. Wskutek tego, szpony trzmielojada nie są tak ostre, jak u innych ptaków drapieżnych.
- Chińczycy używają kormoranów do polowania na ryby. Ptaki te mają zakładane na szyje specjalne obrączki, co powoduje, że mogą złowić rybę, ale nie mogą jej połknąć.
- Paszkot - bliski krewniak drozda śpiewaka, znacznie przyczynia się do rozsiewania jemioły, bo owoce tej rośliny są jego przysmakiem.
- Istnieją w Polsce ptaki, należące do grupy dużych dziuplaków, które same nie potrafią kuć dziupli i są całkowicie zależne od tych, wykuwanych przez dzięcioła czarnego. Dlatego występują one właściwie tylko tam, gdzie dzięcioł czarny. Te ptaki to: kraska, sowa włochatka, gołąb siniak i gągoł.
- Krętogłów to najbardziej osobliwy spośród 10 gatunków polskich dzięciołów. Jako jedyny nie kuje on dziupli i odlatuje z Polski na zimę.
- Najstarszym organizmem żywym, jaki występuje na ziemiach Polski, jest cis pospolity rosnący w Henrykowie Lubańskim (Dolny Śląsk). Liczy on sobie 1250 lat.
- Znane wszystkim modrzewie nie są jedynymi roślinami iglastymi, które zrzucają szpilki na zimę. Robią to także: metasekwoja chińska (pochodząca z Chin) i cypryśnik błotny (pochodzący z płd-wsch. USA).
|